...
Shopping Cart

No products in the cart.

Interiérový styl

Nabízíme široký výběr starožitností různých období a tvarů.

Seznam stylů

Díky možnosti třídění si můžete snadno prohlédnout naši nabídku a vybrat si předměty, které odpovídají Vašim požadavkům a které budou sedět do vašich designových interiérů.

Pokud máte zájem o vybavení interiérů zámků prohlédněte si baroko a rokoko nebo klasicismus a empír. Do vybavení penzionů se může hodit biedermeier, historismus anebo vintage styl. Pro designové bary a hotelové pokoje doporučujeme art deco a secesi. Pokud Vás oslovuje funkční design, podívejte se na funkcionalismus. Z poválečného období navštivte brusel a retro. Současné umění naleznete v moderně. A jedinečné a originální díla a kuriozity lze najít v kategorii nezařazeno. Třídit lze také dle historických období nebo dle autorů.

baroko, rokoko

Baroko je umělecký a kulturní směr, který vládl v Evropě v 17. a 18. století. let. Charakteristickými znaky baroka jsou dynamika, bohatost tvarů i zdobnosti a velkolepost. Pro panské interiéry byly vybírány hlavně luxusní materiály jako vzácná různobarevná a barvená dřeva, hedvábné tkaniny, čalounění s potahy z gobelínů, sametu, hedvábného atlasu nebo brokátu. Pozlacování se objevuje na dřevě, bronzu i na stříbře barokního nábytku.

Rokoko je umělecký a životní sloh 18. století, poslední období baroka, které předcházelo neoklasicismu. Tento styl se projevuje zjemněným vkusem v interiérech i módě. Časté materiály využívané pro tvorbu nábytku ve stylu rokoka jsou mosaz, cín, intarzie s motivy flóry a želvovina. Typickým kusem nábytku jsou lustry a svícny.

klasicismus, empír

Klasicismus je umělecký směr, který se inspiruje především antickými vzory a zdůrazňuje střízlivý rozum, uměřenost a jasný, pravidelný řád.

Empír, zvaný také císařským slohem, byl druhou fází klasicismu, resp. neoklasicismu. Název pochází z francouzského slova empire (impérium).  Empirový nábytek se vyznačuje vynikajícím řemeslným zpracováním a je často inspirován egyptskými vzory. Má jednoduché, přímé a štíhlé linie, bývá často dýhován ušlechtilým dřevem a zdoben intarzií a bronzovým zlaceným kováním.

historismus

Historismus je architektonický a umělecký směr 19. století. Označuje specifikum slohu, jenž se vyznačuje návratem k minulým – historickým stylům jako je románský sloh, gotika, renesance, baroko a klasicismus. Historismus se vyznačuje napodobováním starších stylů a využíváním nových technických inovací a materiálů. Často mísí jednotlivé styly navzájem, čímž se utváří sloh zcela nový.

biedermeier

Biedermeier je umělecký směr a životní styl první poloviny 19. století, typický pro měšťanskou kulturu německy mluvících zemí. Nábytek ve stylu biedermeier se vyznačoval obvykle rovnými tvary, občasným vykládáním a většinou byl bez dekorativních řezeb. Nábytek se stal stylem jednoduší a méně zdobený. Nově v oblibě byly i noční stolky či nové typy komod a prádelníků, přizpůsobené moderním oděvům.

art deco, secese

Secesní styl je umělecký sloh z přelomu 19. a 20. století, který se projevoval v architektuře, výtvarném umění, ale i v dekoraci a užitém umění. Tento styl vyhledává neobvyklé barevné odstíny a váže je podle principu harmonie a kontrastu. Ústředním znakem je stylizace, secese se snaží překonat tematiku historických slohů a obrací se přímo k přírodním tvarům jako jsou listy, květy a zvířecí tělo. Secese inspirovala uměleckořemeslné dílny jako Wiener Werkstätte.

Art Deco je designový styl, který se objevil na začátku 20. století a byl populární především v období 1920. a 1930. let. Art Deco styl v sobě spojuje geometričnost kubismu, přímé linie futurismu s dekorativností secese. Art-deco používá materiály jako nerezavějící ocel, hliník, chrom, plast ale také exotické dřevo a sametové čalounění.

funkcionalismus

Funkcionalistický design klade důraz na funkčnost, jednoduchost a geometrické tvary. Vše je podřízeno funkci a forma zůstává v pozadí. Základem jsou jednoduché a čisté linie, tlumené odstíny barev a nadčasový design. Z materiálů se využívá čiré či matné sklo, kov a pro nábytek například chrom. Typické jsou jednoduché solitéry soch, váz, uměleckých obrazů a také barevné akcenty.

brusel, retro

Bruselský styl se vztahuje k designu konce 50. a 60. let minulého století. Označení „bruselský styl“ vzniklo po výjimečném úspěchu, který slavil československý pavilon na Světové výstavě Expo 1958 v Bruselu. Bruselský styl se vyznačuje oblými a elegantními tvary nábytku, sytými i pastelovými barvami, výraznými geometrickými vzory, prosvětleností a odlehčením interiéru, otevřenými policovými stěnami, nízkými konferenčními stolky a křesly a variabilitou nábytku.

Retro styl inspiruje současný design a bydlení. V interiérovém designu je retro styl všeobecně spojován především s 50., 60. a 70. léty minulého století. Vyznačuje se chromovými prvky, odlehčenými svítidly různorodých tvarů, lesklou koženkou na sedacím nábytku hranatých tvarů, kombinací dřeva, umakartu a chromu na nábytku, výraznými barvami a geometrickými vzory na látkách.

moderna

Moderna se vyznačuje jednoduchostí, minimalismem a experimentováním s novými materiály a technologiemi. Výtvarné dílo většinou nezobrazuje realitu, ale vyjadřuje subjektivní pocity a myšlenky umělce. Moderní design je čistý, jednoduchý a elegantní, s důrazem na funkčnost a praktičnost.

nezařazeno

Prohlížíte si jedinečné starožitnosti, designové prvky, umění a kuriozity bez jednoznačného stylu.